NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ?

Lidstvo lze členit na dvě zásadní skupiny: první skupina si žádná předsevzetí zásadně nedává, druhá skupina považuje předsevzetí za důležitá. Bez ohledu na nadcházející konec roku a začátek nového, jsou předsevzetí k něčemu vůbec dobrá?

Ale jistě:  „Člověk bez cíle je jako loď bez kormidla“.

originál: A man without a goal is like a ship without a rudder.

Zdroj: https://citaty.net/autori/thomas-carlyle/

Byla jsem překvapena, jak málo času věnují někteří lidé přemýšlení o sobě samých, o tom, kam vlastně směřují, co si přejí, co je dělá šťastnými či naopak.

Pokud se řada z nás na chvilku zastaví a věnuje pozornost rekapitulaci roku starého a plánům pro rok nový, tak je to skvělá zpráva. Utříbíme si tak klíčové události uplynulého roku. V podobných zastaveních bývá smíření, zamyšlení a náhled na životní zkušenosti, kterými si jednotlivci prošli.

Letošní rok se vyvíjel jinak, než si drtivá většina z nás plánovala a představovala. Zaměříme-li pozornost na sebe, je možná dobré vybavit si svoje postoje a smutky.

Lidé si sice plány dělají, ale ty souvisejí často s vysněnou kariérou, s materiálními požitky, povinnostmi se správou vlastního majetku, také rekreacemi či podnikáním. V zajetí složenek, hypoték a pracovních závazků většině lidí ani nic jiného nezbývá.

To se mi to kecá, když jsem si podobnou izolaci zažila už v roce 2018. Byla jsem čtvrt roku doma na neschopence. Bylo fantastické léto plné sluníčka, lidé cestovali, užívali si moře, hor, tuzemských krás a já jsem ji trávila doma v nucené izolaci. Dokud jsem rigidně lpěla na všech svých původních plánech, tak to nebylo nic moc. Stále jsem se trápila kvůli zrušené dovolené, kvůli propadlým běžeckým závodům, uhrazeným startovným, a také kvůli své práci, kterou jsem měla upřímně ráda (i přes špatné klima na pracovišti).

„Strach z toho, co by mohlo jednou být, je prevít. Bere nám sílu, energii, radost, životní pohodu a zdraví.“ To říká Milan Studnička, spoluautor knihy Každá bolest má svou příčinu – principy fungování těla a mysli.

Zdroj: Rychnovský, T., Studnička, M., BizBooks, Brno 2019. str. 196.

Mgr. et Mgr. Milan Studnička je profesí psycholog a psychoterapeut, Dr. Tomáš Rychnovský, Ph.D. působí jako fyzioterapeut a zabývá se psychosomatikou. Život oba experty svedl dohromady a jedná se o spojení mimořádně prospěšné.

A co by tedy mělo být předmětem naší malé rekapitulace? Milan Studnička doporučuje zjistit něco o sobě a svém strachu. Jak se strachem pracovat, shrnul do 5 kroků.

„1. Vypište si veškeré oblasti, ve kterých prožíváte strach, obavu, úzkost. Vše si rozepište, abyste si dokázali uvědomit, čeho všeho se bojíte a jak vás to v životě ovlivňuje. …

  1. Jakmile budete mít první úkol, pusťte se do druhého. Vypište si, co nejhoršího se vám může v dané oblasti stát. Buďte přitom velmi podrobní…
  2. Napište si, co pozitivního byste si mohli odnést z nejhorší možné varianty. Takže jakmile budete mít vypsány všechny strachy, vypište si pozitiva, která by vám ta nejhorší varianta přinesla… Tato fáze je velmi, velmi důležitá a rozhodně ji nepodceňujete. Pokud by vás vůbec nic pozitivního nenapadlo, je to známka, že vám strach neumožní uvolnit svou mysl a podívat se na danou situaci z většího nadhledu…
  3. Napište si, co všechno máte ve svých rukou, aby se vám vaše obavy nenaplnily
  4. Veďte dialog sami se sebou, a kdykoli vás napadne myšlenka plná strachu, buďte pro sebe oporou a podpořte se argumenty, které jste si vypsali ve třetím krokuBuďte k sobě poctiví, vnímaví, nespěchejte na sebe a důvěřujte procesu…A důvěřujte tomu, že vždy, když člověk na svém strachu pracuje, dokáže jej překonat.“

Zdroj: Rychnovský, T., Studnička, M., BizBooks, Brno 2019. str. 197-199.

Loňské strachy máme tedy vyřešeny.

Součástí novoročního předsevzetí může být revize a vědomé posilování zdrojů přinášejících nám pozitivní energii a sílu.

Vezměte si prosím ještě jeden papír, na něj si napište vnější zdroje a vnitřní zdroje energie pro rok 2021.

Co se pod těmito termíny skrývá? Cokoliv, co vás dokáže udělat rezistentními vůči nečekaným změnám a případným strachům: například rybaření, procházka se psem, běh, oblíbená hudba… A co se týče vnitřních zdrojů? Může to být váš organizační talent, zkušenosti, přátelskost, jazyková výbava apod.

 

Závěrem: Sebepoznání má v mých kurzech dominantní postavení, ať už se jedná o kurz „Moderní operátor I.“, „Vedu tým“, „Kurz etiky a estetiky“, nebo zakázkový kurz „Najdu práci“.

https://veteran-ka.cz/uvod/sluzby/

Jen poctivý a systematický přístup k sobě samému nám může pomoci. Rozhodně více než nerealistické vize o zhubnutí za měsíc o 20 kilogramů, nebo diplomka sfouknutá přes víkend.

Pevný krok do roku 2021 přeje Vaše veteránka Soňa

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.