Fragmenty z mojí knihovny – 2. díl

Malcolm Gladwell mne inspiroval a stále inspiruje, není tedy náhoda, že jsem pro svůj druhý podcast a krátké povídání jsem zůstala u mého oblíbeného autora. Roky vedu různé typy kurzů a tréninků. Kniha vydaná BizBooks v Brně v roce 2014 pod názvem David a Goliáš, Outsideři, odpadlíci a umění bojovat s obry, je titulem, který si pozornost prostě zaslouží. Autor zpochybňuje výše uvedené a zavedené termíny a tzv. „škatulkování“, nebo chcete-li nálepkování (labelling), do něhož nás druzí napasují. Většinová společnost si leckdy, bez většího odporu, nechává takové přístupy vnutit a přijímá je skutečně jako neměnný fakt. Jaké je ale překvapení, když někdo s nálepkou biblického „Davida“ najednou vítězí. Jak je to možné, vždyť přece „neměl šanci“? Kniha je inspirativní i z pohledu boje jednotlivce proti bezpráví páchanými velkými společnostmi, nebo semknutými korporacemi.

Tolikrát uslyšíte, že postavit se mocnému nepříteli nemá žádnou cenu, že se jedná o příliš silného protivníka, který disponuje zázemím, právníky a hlavně, že vás rozdrtí. Někteří z nás se obra  zaleknou předem, jiní kašlou na nálepky a tzv. prognózy a jsou inspirací pro nás všechny.

Mojí hlavní hrdinkou a představitelkou biblického „Davida“ je Erin Brockovich-Ellis, americká právní a ekologická aktivistka (narozená v roce 1960 v USA). Její příběh souboje s „Goliášem“ respektive bohatou energetickou společností Pacific Gas and Electric Company je úctyhodným vítězstvím a příběh se po právu dočkal i filmového zpracování v roce 2000 (včetně Oscara).  Máte-li pocit, že film bude nějaké nudné „retro“, je to velká mýlka. Hlavní hrdinka, vykreslená jako outsiderka a samoživitelka Erin, kterou skvěle ztvárnila Julia Roberts, nám ukazuje, jak bojovat s obry a také ji právě tzv. žádoucí obtíže pomohou rvát se a vytrvat.

Pochopení strategie hry, síly i slabin, vytrvalosti a také schopnost překonávat svá znevýhodnění předkládá Malcolm Gladwell v Davidu a Goliášovi. Dnešní společnost je poměrně citlivá na znevýhodnění, na přístupy a postoje společnosti včetně pozitivní diskriminace. Autor ve své knize ukazuje, že chybou může být právě interpretace samotných pojmů, co je vlastně slabost, co síla, co handicap a pracuje i s pojmy jakými je například zvýhodnění, znevýhodnění, malý a velký rybník či žádoucí obtíže. Že to zní podivně? Copak obtíže mohou být žádoucí? Mohou přinášet výhody? Ale samozřejmě, že ano. Nevidomí lidé přeci dokáží překonat schopnosti vidomých svými smyslovými orgány ale například i pamětí. Gladwell vypráví řadu příběhů „Davidů“, z nichž David Boies s dyslexií se dokázal vypracovat do pozice jednoho z nejslavnějších advokátů na světě. Když dělník David Boies pomýšlel na kariéru právníka, řekli bychom, že je to naprosto nerealistický sen. Našel způsob. Jaký? Znal svoje mimořádné schopnosti a byl odolný vůči despektu okolí, vůči nedůvěře, byl zvyklý na strategickou práci a zbytek si přečtete ve čtvrté kapitole knihy. Další z hrdinů, kteří dokázali obtíže obrátit ve svůj prospěch byl bezpochyby zakladatel řetězce IKEA. Jeho příběh v krátkosti shrnuji níže, v mém podcastu.  

Nejen v mých kurzech se setkávám s lidmi a jejich příběhy.

Nabídka kurzů a služeb zde: https://veteran-ka.cz/sluzby/ .

Někteří nechtějí akceptovat roli outsidera, kterou ho určité osoby nebo subjekty nálepkují. Často společně přemýšlíme o teorii velkého a malého rybníka, o silných stránkách a promyšlené strategii.

Pro každého z nás je především důležité uvědomění si vlastních schopností, cíle a vnitřní síly vytrvat. Pokládat si otázku: „Čeho chci dosáhnout? Existuje k cíli ještě jiná cesta?“

Závěrem si dovolím přidat k článku kousek svého vyprávění. Jedná se jen o malý fragment z této úžasné knihy, která si zaslouží, abyste si ji přečetli celou. Přeji vám vnitřní sílu a vytrvalost nebát být „DAVIDY“.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.