Máme za sebou rok vcelku mimořádný. Po řadu generací se západní civilizace nesetkala s pandemií, která by je natolik limitovala, jako COVID-19.
Je zajímavé sledovat lidi, skupiny, profese, postoje jednotlivců i jednotlivých skupin. Onemocnění COVID-19 od samotného počátku polarizuje společnost.
První významná skupina proklíná každé opatření a cítí restrikce jako nedemokratické omezování: podnikání, kultury, cestování, zábavy, vzdělávání, svobody mysli i života.
Druhá významná skupina je součástí samotné diagnózy a obává se nákazy: patří do ohrožené skupiny, má ve společné domácnosti ohroženou skupinu, je součástí IZS nebo je viru mimořádně blízko – jako například pracovnice lékáren, pokladní v supermarketech, učitelky ve školkách.
V prvních měsících COVIDU vypukla hysterie zaměřená na lyžaře z Itálie, následovala vlna solidarity se zdravotníky a také se objevila potřeba pomoci, například šitím roušek, nebo obědem lékařům a zdravotníkům.
Všichni jsme se společně těšili na „happy end“. Také jsme prokázali disciplínu, kreativitu a trpělivost. Vlna opadla, ale následně znovu vyrostla do rozměrů tsunami. A byli jsme na tom hůř než na začátku, protože před námi zmizela naděje a spojenectví. Výše popsaná polarizace skupin zesílila.
V netrpělivé době po každém z nás chtějí trpělivost, možná bychom ji i prokázali a snášeli další a další restrikce, ALE… Někteří z vysoce postavených politiků, dokonce i policistů začali významně prezentovat, že pravidla právě oni dodržovat nechtějí a nebudou. Jedná se o mimořádně nešťastný vzorec. A nastalo to, čemu se říká ztráta důvěry a rezignace na společná pravidla. Takzvané přitvrzování pravidel „obyčejným lidem“ nejen, že už vůbec nemůže fungovat, ale prosazování silovými prostředky připomíná totalitní režimy. Na internetových diskusích se objevil po mnoha létech termín „papalášství“ ve spojení s excesy pana „P“ a několika dalších vlivných mužů.
Papaláši rozbili semknutost a víru normálních lidí. To již nelze vrátit zpět. Rozhánění sáňkujících dětí jen víc a víc popudilo společnost.
Co ale dělat?
Popírání pravidel bránících šíření pandemie k ničemu nevede, tedy povede k destrukci, která ve vyspělé demokracii nemá místo. Sama v sobě jsem musela hledat sílu, abych se nesoustředila na naduté papaláše a to, co provedli. Zaměřila jsem svoji energii na jasnou a konkrétní pomoc a činnosti, které nesou viditelný a neoddiskutovatelný užitek.
Prosím, nepoddávejme se blbé náladě, ani si nepěstujme žlučovitost.
Rozloučím se s vámi citátem z pohádky TŘI VETERÁNI: „Kolik dětí jste po cestě rozesmáli?“
Krásné jarní dny přeje vaše veteránka Soňa
Tak tohle zamysleni se skutecne velmi povedlo!Pomáhat,delat co nas bavi a naplnuje a ackoliv spoustu veci delat nelze,jeste porad toho hodne muzeme!